Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Poetycko i amatorsko znaczy się...wiadomo
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MRUCZanka



Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Knurów/Koszęcin

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 4:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No normalnie nie mogę i muszę się przyłączyć do dyskusji Smile Pytanie pierwsze - z kim miałeś historię? Bo jeśli z panem (również Wink ) K, to najwyraźniej nie czytał on biografii Mickiewicza Smile Dzięki pani polonistce K, wszystkim knurowianom znanej, przeze mnie uwielbianej za rzetelność i znajomość faktów, przeczytałam kilka opracowań biograficznych i Mickiewicza i Słowackiego. Oni baaaaaaaaaaaardzo chcieli wziąć udział w powstaniu, szczególnie Mickiewicz, i bardzo przeżywał to, że nie mógł wziąc w nim udziału. Po prostu nie przedostał się za granicę. Tęsknil za Polską tak samo mocno jak Chopin, jak każdy, kto był na wygnaniu. Nie powstałby Pan Tadeusz, pisany w wielkiej tęsknocie, nie powstałyby oczywiście Dziady i wiele innych.
Inną sprawą jest, że broni dotykać nie chcieli. Ja bym też nie chciała, bo bym się w tym nie czuła dobrze. Chcieli pomóc swoim rodakom w sposób,jaki potrafili najlepiej - piórem,muzyką....
Na marginesie - w szkole nigdy by wam nie powiedzieli o rzeczach, których można się dowiedzieć z biografii wieszczy, jak o homoseksualizmie czy okultyzmie. Bo uczniaki są znudzeni już samym faktem uczenia się "znowu o tym nudnym Mickiewiczu, Słowackim czy Krasińkim.... takie nuuuuuuuuuuuuddddddddyyyy"..... Poczytajcie biografie, potem podyskutujcie Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
karolzet



Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1328
Skąd: WPII

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie - dlaczego w szkołach mówią że był Polakiem? - Przecież pisał "Litwo ojczyzno moja!" - może pod względem granic politycznych był Polakiem, ale czuł się Litwinem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MRUCZanka



Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Knurów/Koszęcin

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 4:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czuł się Polakiem. Tak,jak ja się czuję, a zaczęłabym mojego Pana Tadzia- Śląsku, ojczyzno moja. Też byście się klocili Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
karolzet



Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1328
Skąd: WPII

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 5:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MRUCZanka napisał:
Czuł się Polakiem

- urodził się na Białorusi,
- pisał "Litwo ojczyzno moja"
- czuł się Polakiem Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yo! Gotti



Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 971

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 5:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MRUCZanka tak mnie zaciekawiłaś tymi faktami o których nie mówią w szkole że przyjże się dokładnie biografii Mickiewicza i Słowackiego (a może nie tylko im Smile )
Ja osobiście lekcji historii z Panem K. nie mam i nie miałem ale za to mam lekcje z Panią K.(nie będę na forum wymieniał nazwiska) Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MRUCZanka



Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Knurów/Koszęcin

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszyscy wiedzą o kogo chodzi Mr. Green Ja pochłonęłam biografię Mickiewicza, o szczegółach związku Krasińskiego ze Słowackim dowiedziałam się z .... programu edukacyjnego na tv Polonia Mr. Green Dla celów dalszej dyskusji z przyjemnością odświżę sobie te biografie Smile

karolzet no właśnie i w tym szkopuł Mr. Green Najważniejsze, że czuł się Polakiem Smile mentalność i te sprawy... Smile

Yo!Gotti, pozdrów serdecznie panią Profesor, do tej pory wspominam lekcje z Nią jako najprzyjemniejsze z wszystkich zajęć szkolnych Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
lukas2401
Moderator


Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 5050
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 5:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zajęcia z Panią K. i Panem K. bede pamiętać do konca zycia Smile lecz bardziej miło wspominam Pana K. Smile
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reggae dance



Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 502
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dawno mnie tu nie było i ja muszę w końcu coś powiedzieć...
Ja Mickiewiczowi ani Słowiackiemu pod względem talentu poetyckiego nie dorastam do pięc, nie zamierzam się nawet z nimi porównywać bo poprostu nie ma z czym, po drugie primo po co te kłutnie zaraz nt twórczości Mickiewicza i innych opartych na przeżyciach związanych z zaborami i powstaniami, pisali bo czuli najwyraźniej taką potrzebę...Ja osobiście szalenie szanuję twórczość zarówno szaraka spod bloku i Mickiewicza, po prostu piszą bo bądź pisali bo to kochają lub kochali hehe czuli taką potrzebę czuli że muszą się podzielić z ludźmi swoimi przeżyciami w sposób taki a nie inny, napewno nie chcieli aby ich utwory były powodem kłótni i ironi w sotsunku do siebie tak jak i ja tego nie chce, więc zastanówcie się czy warto nielubić się z tak błachej przyczyny...Yo Gotti czy jak mu tam może ma inne zdanie co do twórczości M., może nie jest patriotą nie każdy musi być, też czasami myślę sobie że wolałbym być anglikiem czy kimkolwiek innym patrząc na to co się teraz dzieje w naszym bądź co bądź pięknym kraju, spójż jednak na taki aspekt Gotti Mickiewicz pisał w czasach trudnych dla Polsk, pewnie podzielicie moje zdanie że największymi patriotami nieważne czy jesteśmy Polakami czy Anglikami jesteśmy w czasie zagrożenia, to wtedy solidaryzujemy się z krajem i łączymi się ze sobą w cierpieniu i to w końcu razem podejmujemy kroki w celu oswobodzenia czy zarzegnania(takie
"rz"?) konfliktu, toteż Mickiewicz i inni pisali bo czuli że w taki sposób wyrażali swój patriotyzm i chcieli dzielić się nim z innymi w celu zagrzania ich do walki, a jeżeli chodzi o pana wątrobę to powiem tyle wbrew pozorom Hip-hop a raczej rap mają dużo wspólnego z Mickiewiczem i poetami mówiącymi o trudnej sytuacji w kraju, tak i raperzy mówią o złej sytuacji w ich świecie nie tylko o panienkach i takich tam...uff rozpisałem się no ale tak czasami mam...

Pewnie zaraz będzie że się miotam w wypowiedziach, albo zę głupoty piszę ale co tam nie mam zamiaru się kłucić... Mr. Green

Pozdrooo...BLESS

a pozatym to jest chyba Offtop o tych nauczycielach hehe Smile

(a ja uczęszczam do ZSŁ jakby ktoś chciał wiedzieć hehe)
_________________
"Dont gain the world and loose your soul
wisdom is better than silver and gold"


Bob Marley
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
barbie_bękart



Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 24
Skąd: skądinąd

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yo! Gotti wobec tak rozbieżnych opinii jakie dane było Ci usłyszeć na temat Mickiewicza, mogłeś zadać sobie choć odrobinę trudu, by poczytać odrobinę na ten temat. może to by powstrzymało Cię od wygłaszania tak niespójnych i nieprzemyślanych tez. chociaż po co? skoro w Polsce i tak nie ma perspektyw...


Pan Wątrobian słusznie zauważył, że przydałoby się tu mniej ignoranctwa, więcej pędu do wiedzy. a to zaprocentuje

Jak zapewne Ci nie wiadomo Rolling Eyes pierwsza faza twórczości Mickiewicza to utwory, które powstawały w okresie jego działalności w Towarzystwie Filomatów (za co swoje odsiedział...w głębi Rosji). To stowarzyszenie za główne cele stawiało sobie (poza sztandarowym pogłębianiem wiedzy) obudzenie patriotycznego ducha, a nawet przygotowanie zbrojnego zrywu wyzwoleńczego. bez wnikliwej oceny tego faktu można stwierdzić, że nasz poczciwy Mickiewicz już w czasach studenckich poważnie traktował problemy swojej ojczyzny i choć ówczesna sytuacja nie pozostawiała wiele nadziei, potrafił zrobić więcej (na całe szczęście dla ludzi doceniających umiejętności literackie wieszcza) niż tylko przyjąć bierną postawę młodego-gniewnego, który ze zmanierowaną miną mówi "co mnie to obchodzi skoro i tak nie ma dla nas perspektywy".

Należy pamiętać, że ani Mickiewicz ani Słowacki nie byli wojownikami tylko POETAMI o niezwykłej wrażliwości. nie oczekujmy od nich więc godnej podziwu odwagi, męstwa i umiejętnego dobijania ludzi. uważam, że ich utwory musiały dobrze wpływać na morale walczących i niejako były pisane "ku pokrzepieniu serc". głupotą byłoby także sądzić, że będą zastanawiać się jaki będzie bilans zysków i strat. to byli romantycy, a pamiętać należy, że romantyczność rodzi się w sercu, nie w rozumie D'oh!

Ich utwory stały się nową ścieżką dla polskiej poezji i pozwoliły romantykom zwyciężyć w sporze z klasykami. I bez urazy wiersze Reggae dance nie są raczej aż tak przełomowe... a hip-hop nie tak wyszukany językowo.

I mała dygresyjka: Juliusz Słowacki już w dzieciństwie był raczej lichego zdrowia, a od udziału w powstaniu odwiedziony został... podstępnym zamysłem przyjaciół, którzy widząc jego chęć do walki równie silną jak postępujące problemy zdrowotne wmówili mu, że musi wypełnić niezwykle ważne zadanie. i tak Juliusz wyjechał z misją rządu powstańczego do Anglii, nie biorąc czynnego udziału w walkach powstańczych Mr. Green

pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TOM



Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 149
Skąd: somewhere in time

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 9:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yo! Gotti napisał:
TOM napisał:
Mnie uczono w LO, że Mickiewicz próbował się dostać do Królestwa Polskiego odkąd dowiedział się o wybuchu powstania. Przebywał nawet na Wielkopolsce, jednak "wycofał" się do Drezna (powstanie chyliło się ku upadkowi)
I chyba właśnie dlatego nie zrozumieliśmy się.
Mnie uczono na polskim że Mickiewicz napisał "Dziady" ponieważ nie mógł brać udziału w powstaniu. Na polskim nic nam nie mówili że próbował się dostać do KP (zapewniam Cię że na lekcji słucham nauczycieli a nie mp3 Smile )
Później na historii dowiedziałem się że to nie prawda co mówią nam na polskim i tak naprawdę Mickiewicz i Słowacki nie chcieli iść do wojska i nie mieli zamiaru dotykać broni dlatego się wymigali a w swoich książkach przedstawili sytuację całkiem inaczej aby nikt nie miał do nich pretensji Smile
I właśnie dlatego zacząłem postrzegać Mickiewicza inaczej.
Wiem że trochę to dziwne że na polskim i historii przedstawiają Mickiewicza w innym świetle ale to nie ja wymyśliłem taki program nauczania Smile
Myślę że teraz już mnie rozumiesz dlaczego tak a nie inaczej napisałem o Mickiewiczu.
P.S podejrzewam(choć mogę się mylić) że miałeś polski z Panią K. a ja mam z inna nauczycielką Very Happy

Cóż...albo od czasu kiedy skończyłem LO odkryto nowe fakty Very Happy albo reforma oświaty zmanipulowała Razz pewne sprawy albo powinniście zmienić nauczyciela Very Happy.
Twych podejrzeń co do mojego nauczyciela nie rozwieje gdyż określenie "Pani K." nacechowane jest pewnym znaczącym poziomem abstrakcji... generalnie powiem, że na aktualnej stronie szkoły umieszczono ją w działe "przeminęło z wiatrem"...aczkolwiek nie mam pojęcia kiedy ostatni raz wpisywała temat do dziennika...
Skoro piszesz, że tak to wygląda teraz w szkole to zaczynam widzieć swój bład polegający na tym, że swego czasu wywaliłem wszystkie zeszyty z LO. Te z polskiego byłyby teraz sporym źródłem informacji. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pan_wątrobian



Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 63
Skąd: z zaskoczenia

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 10:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jeżeli chodzi o pana wątrobę to powiem tyle wbrew pozorom Hip-hop a raczej rap mają dużo wspólnego z Mickiewiczem i poetami mówiącymi o trudnej sytuacji w kraju, tak i raperzy mówią o złej sytuacji w ich świecie nie tylko o panienkach i takich tam...


pan_wątrobian D'oh! powie Ci chłopaku tyle, rap i hip-hop mają z Mickiewiczem tyle wspólnego, co Ty z poezją...co Iza Trojanowska z aktorstwem, co Michał Milowicz z tańcem, co Paolo Cozza z sexappealem... czyli nic D'oh!
_________________
do rany przyłóż - zagoi lub wyżre
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karolzet



Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1328
Skąd: WPII

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to Rap = to criticize
Oni krytykują, Mickiewicz jakby nie patrzeć też.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zoom



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 80

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2007 11:22 pm    Temat postu: Adomas Mickievicius Odpowiedz z cytatem

Z całym szacunkiem dla liceów (sam jedno kończyłem, choć - chwała Bogu - nie tutejsze), ale kanon licealnej wiedzy literackiej to zaledwie szkółka niedzielna w porównaniu z tym, co naprawdę można (i warto) poznać na polonistyce podczas zajęć z literatury romantyzmu (i odnieść ją np. do literatury romantycznej na przestrzeni dziejów - fajna i pouczająca zabawa Smile )...
O A. Mickiewiczu można godzinami. A propos tego, co się już w poprzednich wątkach przewinęło - np. Litwini do dzisiaj okrutnie żałują, że Adomas Mickievicius zaczął swój poemat od "Litwo...", a nie od "Lietuvos...". Może gdyby się urodził sto lat później, to jako młodszy kumpel Ciurlionisa kładłby podwaliny pod kulturę stricte litewską. Albo 4 wieki wcześniej - za Wielkiego Księstwa Litewskiego. No ale się nie urodził i pisał był - jak go uczono, umiał, chciał i potrafił - po polsku (a co do poczucia narodowości białoruskiej - to też dopiero w latach 30. XIX w. - coś niecoś zaczęło się tam wykluwać...).
Cokolwiek by nie napisać, Mickiewicz niezłym wierszokletą był. Szkoda tylko, że jedynie na skalę środkowej i wschodniej Europy, gdzie indziej szerzej znany tylko pasjonatom literatury. Choć może to i kwiestia marnego public relations...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MRUCZanka



Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Knurów/Koszęcin

PostWysłany: Sob Kwi 14, 2007 10:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cokolwiek by nie napisać, Mickiewicz niezłym wierszokletą był. Szkoda tylko, że jedynie na skalę środkowej i wschodniej Europy, gdzie indziej szerzej znany tylko pasjonatom literatury. Choć może to i kwiestia marnego public relations...
No ba ;> Teraz to byłby conajlmniej Tolkien z takim public relations jak mamy obecnie Mr. Green Czujecie nagranie Dziadów przez Hollywood? Mr. Green Super
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reggae dance



Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 502
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sob Kwi 14, 2007 2:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

panie wątrobo

posłuchaj koleś lepiej jakiegoś prawdziwego rapu a nie *** o panienkach i kasie gdybyś miał pojęcie o hip-hopie takie samo jak o Mickiewiczu wiedziałbyś że sens ich twórczości nie jest tak rozbieżny. Może i nie jestem utalentowanym poetom ale takimi jak ty nie mam zamiaru sobie zastrajać dupy o!

Cytat:
I bez urazy wiersze Reggae dance nie są raczej aż tak przełomowe... a hip-hop nie tak wyszukany językowo.



pewnie masz rację, a co do hip-hopu tego prawdziwego oczywiście możę nie są tak wyszukane językowo ale mówią o tym samym o tym że dzieje im się źle we współczesnym świecie tudzież kraju.

Pozdrooo...BLESS


Kurde poniosło mnie...ale się wkurzyłem ehh...
_________________
"Dont gain the world and loose your soul
wisdom is better than silver and gold"


Bob Marley
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 4 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka