Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komu si? podoba "Ida"?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rss20

PostWysłany: Wto Mar 03, 2015 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

horrrnet, mo?e i jestem w jakim? stopniu antysemit? ale to w dalszym ci?gu nie jest nienawi?? i nacjonalizm na poziomie III rzeszy.

ami, dziekuj? za uzupe?nienie wiedzy. nadal nie widz? jednak powodu do odbierania domów i innych w?asno?ci obecnym posiadaczom.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz

Wysłany:     Temat postu: Reklama Google

Powrót do góry
Jonas

PostWysłany: Wto Mar 03, 2015 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ami napisał:
Ten w?tek jest o Idzie Smile
si? b?d? trzyma?
Powrót do góry
Jonas

PostWysłany: Wto Mar 03, 2015 11:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.fakt.pl/gwiazdy/agata-trzebuchowska-przebrana-za-matke-boska,artykuly,527844.html
Powrót do góry
horrrnet

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 12:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jonas napisał:
https://www.youtube.com/watch?v=p4ye55zuzR8 czy to antysemityzm?
Nie! To raczej antypolonizm. Ten w?tek jest raczej o antypolonizmie.

Po pierwsze nie masz poj?cia co Perez dok?adnie mówi. Nawet przyjmuj?c , ?e mówi dok?adnie to co przet?umaczono, to w którym miejscu dopatrzy?e? si? antypolonizmu? Oczywi?cie antysemita nie jeste?.
regon

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 8:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mo?e warto by zacz?? od definicji co to znaczy by? antysemit??
Je?li nie podobaj? mi si? jakie? polityczne lub inne posuni?cia ludzi spod znaku Gwiazdy Dawida czy to ju? znaczy, ?e jestem antysemit?? A je?li ja o?miel? si? o tym g?o?no powiedzie? lub napisa? to te? ju? jestem antysemit?? Je?li wiem, ?e w wielu wp?ywowych instytucjach istnieje ?ydowskie lobby i dziel? si? informacjami czy to ju? mnie czyni antysemit?? A je?li z ?ydem o cokolwiek b?d? si? spiera? w s?dzie to te? jestem antysemit??
Doszli?my do takich absurdów jak Ameryka z rasizmem. Murzyn mo?e wpa?? do sklepu z pistoletem, zdemolowa? pó?ki, pobi? bia?ego i ukra?? co chce. Ale nie daj Bo?e by ten bia?y w obronie w?asnej Murzyna zastrzeli?. To? to jest Rasizm!!!
Ludzie nie dajcie si? zwariowa?.
My?l?, ?e najbardziej nielubian? grup? etniczn? w Polsce s? Romowie. Ale je?li ktokolwiek zarzuca mi rasizm tylko dlatego, ?e ich nie lubi? to proponuj? przeprowadzk? do Zabrza na ulic? Buchanweldczyków. Albo przynajmniej wycieczk?. Ciekaw jestem czy obro?ca praw cz?owieka nie b?dzie si? ba? chocia? samochód tam zostawi?.

A wracaj?c do temat "Idy" - od lat powszechnie wiadomo, ?e w ?ydowskiej mentalno?ci jest w?a?nie podsycane, ?e Polacy mordowali ?ydów wespó? z Niemcami. O "polskich obozach koncentracyjnych" nie wspomn?. Dlatego film "Ida" jest ?ydom tak bardzo na r?k?. Bo wreszcie Polacy "przyznaj? si?" do tego o czym wszyscy wiedz?".
Problem w tym, ?e Polaków, którzy mo?e rzeczywi?cie do ?mierci ?ydów si? przyczynili jest znikomy procent. Nieporównanie wi?cej z nara?eniem ?ycia broni?o ich przed hitlerowcami. Ale o tym Syjoni?ci filmu nie zrobi?, a Oscara to ju? na pewno nie b?dzie.
Powrót do góry
przyrodnik

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 9:51 am    Temat postu: Dobry film. Odpowiedz z cytatem

Lecz powinni jeszcze wi?cej doda? .Pi?? pokole? wstecz kobieta wyznania Moj?eszowego przyj??a chrzest i wysz?a za katolika ,dorobili si? m?yna wodnego,elektrowni i tartaku.w zbiornikach by?y ryby .Ich dzieci ochrzczone 3 dziewczyny powychodzi?y za Polaków kowal ,le?niczy i m?ynarz W czasie wielkiej grypy rodziny 2 zmar?y bez nast?pców z trzeciej zosta? syn wychowywali go dziadkowie .O?eni? si? wybuch?a wojna ,[Niemcy nigdzie nie szukali zmianek o ich pochodzeniu ]a wiadomo jak tropili .przetrwa? i wróci? mieli dwoje dzieci w 45 dorwali go czerwoni i na Ko?ymie kopa? z?oto ,przyszed? w 54 Wtedy te? zacz??y czystki likwidacja ku?aków i obszarników przejmowanie dorobku pokole? przez [baciarów] i innych zza Buga.Przysz?a era Gomu?ki i nagle dostali nakaz wyjazdu z Polski [baga? 20 kg]na osobe.Po latach dowiedziono ?e to ówczesny proboszcz przekaza? do UB inf. o chrzcie ?ydówy Komendant powiatowy zaj?? klasztor a do domu wsadzi? zakonnice.Po latach i wielu procesach odzyskano dom ,po m?ynie ruiny elektrownia wywie?ona do rusyji.25 h lasu jakim? cudem w ostatnich latach dosta? zakonnice za zabrane im dzia?eczki .No ale uda?o si? im to wyrwa? tylko 1300 d?bów zd??y?y ju? wyci?? i sprzeda? .Dobrze ?e Unia dop?aca do h. Kto? pisze ?e on dba? i jego ojciec [p?aci? czynsz dzier?awne ]przecie? nie budowa? ,Mo?e w ko?cu dzi?ki Putinowi wy?lemy chadziaji za Bug od ich lepianek.[w ubieg?ym roku widzia?em te dacze tych ziemian] Tak ?e FILM IDA nie odzwierciedla ani10% krzywd jakie Polacy zza Buga wykonali na Polakach z ?l?ska.
horrrnet

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

regon napisał:
A mo?e warto by zacz?? od definicji co to znaczy by? antysemit??
Je?li nie podobaj? mi si? jakie? polityczne lub inne posuni?cia ludzi spod znaku Gwiazdy Dawida czy to ju? znaczy, ?e jestem antysemit?? A je?li ja o?miel? si? o tym g?o?no powiedzie? lub napisa? to te? ju? jestem antysemit?? Je?li wiem, ?e w wielu wp?ywowych instytucjach istnieje ?ydowskie lobby i dziel? si? informacjami czy to ju? mnie czyni antysemit?? A je?li z ?ydem o cokolwiek b?d? si? spiera? w s?dzie to te? jestem antysemit??.

Jeszcze nie napisa?es wiele na ten temat, choc juz po tym co piszesz wygladasz na antysemit? i tylko dlatego nie napisz?, ?e jeste?, ?e nie do konca sie ods?oni?e?. Ale sie ods?onisz.
Antysemityzm to uprzedzenia wobec ?ydów i wyra?ana do nich niech?? bez odnoszenia sie do indywidualnych przypadków, a rozci?ganie odpowiedzialno?ci na ca?y naród.
Do?c dobrze spe?niasz te definicj?.

regon napisał:

My?l?, ?e najbardziej nielubian? grup? etniczn? w Polsce s? Romowie. Ale je?li ktokolwiek zarzuca mi rasizm tylko dlatego, ?e ich nie lubi? to proponuj? przeprowadzk? do Zabrza na ulic? Buchanweldczyków.

Antysemityzm to odmiana rasizmu. Niech?c do jakiejs grupy etnicznej i wyra?anie tego to rasizm.

regon napisał:
Murzyn mo?e wpa?? do sklepu z pistoletem, zdemolowa? pó?ki, pobi? bia?ego i ukra?? co chce.

i u?ywasz do obrony swoich pogl?dów k?amliwych argumentów, jak ten powy?ej. Oczywi?cie nigdzie w USA murzyn nie mo?e wej?? do sklepu i ukra?? co chce.
Jonas

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

horrrnet napisał:
Jeszcze nie napisa?es wiele na ten temat, choc juz po tym co piszesz wygladasz na antysemit? i tylko dlatego nie napisz?, ?e jeste?, ?e nie do konca sie ods?oni?e?. Ale sie ods?onisz.
Antysemityzm to uprzedzenia wobec ?ydów i wyra?ana do nich niech?? bez odnoszenia sie do indywidualnych przypadków, a rozci?ganie odpowiedzialno?ci na ca?y naród.
Do?c dobrze spe?niasz te definicj?.

Chc?c by? bardzo delikatny w ocenie to ju? nie pierwszy wyskok tego u?ytkownika gdzie ocenia innych, przypina ?atki o ogólnie jedzie po bandzie. Je?li chcesz przypina? ?atki antysemitów, rasistów itp. Panie horrrnet to b?d? na tyle przyzwoity i rób to nie pod nickiem ale podaj swoje prawdziwe imi? i nazwisko.Bo jak ju? miotasz takim kalibrem to rób to odpowiedzialnie i nie chowaj si? za fasad? nicka. No i dla porz?dku podaj aktualny adres zamieszkania gdzie mo?na wys?a? pozew o znies?awienie.

Przeginasz i nawet nie jeste? tego ?wiadom bo nikt Ci po ?apkach nie da? ale nic straconego. Je?li tego nie zrobisz to mi?o by by?o gdyby? zmieni? swój nick z horrrnet na nit te? owad a jak?e adekwatnie do Twojej osoby a paluszki zamiast na klawiaturze po?ó? na rozgrzanym ?elazku w celach terapeutycznych.

Obawiam si?, ?e tak jak wsz?dzie widzisz k?amców, rasistów i antysemitów inni widzieli wrogów klasowych w dawnych czasach. Tylko, ?e takie zachowanie mo?na okre?li? jednostk? chorobow?, która wymaga interwencji specjalistów. Szkoda, ?e przez to wszystko robi si? syf na tym forum i jeste?my zmuszeni pisa? nie na temat tak jak i ty to bezkarnie ca?y czas robisz.
Powrót do góry
horrrnet

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jonas napisał:
Nie! To raczej antypolonizm. Ten w?tek jest raczej o antypolonizmie.

Rozumiem, ze jestes gotów na pozew za oskar?enie Pereza o antypolonizm. a teraz porównajmy czy wypowied? Pereza, który podobno! twierdzi, ?e ?ydzi wykupuja Polsk? jest bardziej antypolski czy
ten post
rss20 napisał:

je?li ocala?emu ?ydowi zale?a?oby na utraconym maj?tku to nie spieprza?by jak tchórz do dawidowej gwiazdy tylko walczy? tu o swoje. za?o?? si?, ?e 90% tych wielkich "prawowitych w?a?cicieli" cudownie odnalezio

bardziej antysemicki.
Ale jakos nie przysz?o ci do g?owy grozic procesami. Ciekawe dlaczego?\
A takie gro?by nie s? karalne?
Jonas napisał:
powiniene? przynajmniej z li?cia dosta? Wink.

horrrnet

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 6:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

regon napisał:

od lat powszechnie wiadomo, ?e w ?ydowskiej mentalno?ci jest w?a?nie podsycane, ?e Polacy mordowali ?ydów wespó? z Niemcami.
.

Nic o tym nie wiem. Czy to nie pomówienie.? Kolega Jonas sie zna, mo?e si? wypowie.

regon napisał:
. O "polskich obozach koncentracyjnych" nie wspomn?.
.

W?a?nie wspomnia?e?.
Pierwszy raz s?ysz?, ?e za u?ywanie okre?lenia "polskie obozy koncentracyjne" odpowiedzialni sa ?ydzi. Ostatnie 2 przypadki które pami?tam dotyczy?y chyba USA i Francji. Czy?by znów pomówienie?

za wiki
Wed?ug raportu polskiego MSZ jedynie w ci?gu 2009 roku a? 103 razy w zagranicznych mediach u?yto sformu?owania „polskie obozy koncentracyjne”. Najcz??ciej termin ten pojawi? si? w Niemczech – 20 razy, po 16 w mediach ameryka?skich i hiszpa?skich, 8 razy w Austrii, 6 w Kanadzie, 6 we W?oszech, 5 razy we Francji. Przek?amania zdarzy?y si? tak?e po jednym razie na S?owacji, Serbii i Irlandii[28].

Nic o Izraelu. Jak w banku pomówienie!
horrrnet

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jonas napisał:
Je?li chcesz przypina? ?atki antysemitów,

horrrnet napisał:
po tym co piszesz wygladasz na antysemit?

Jonas napisał:
Nie! To raczej antypolonizm.

rss20 napisał:
horrrnet, mo?e i jestem w jakim? stopniu antysemit? ale to w dalszym ci?gu nie jest nienawi?? i nacjonalizm na poziomie III rzeszy..

no comment
regon

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobry tekst:

http://www.bibula.com/?p=35066
Powrót do góry
horrrnet

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

regon napisał:
Dobry tekst:

http://www.bibula.com/?p=35066

Cytat z linku

"W tym czasie dzi?ki rozrodczo?ci, a tak?e polityki cara, wzros?a znacznie liczba ludno?ci ?ydowskiej na ziemiach polskich, lokuj?c si? przede wszystkim w miastach. A Szcze?niak, op. cit. podaje nast?puj?cy ich udzia? w poszczególnych latach:

1781 – 1856 – 1897
Warszawa 4,5% 24,3% 33,9%
?ód? – 12,2% 40,7%'

ciekawe jak ten problem nale?a?o rozwi?za?? Wysterylizowa? ?ydów? Wysiedli? z Polski? Mo?e zach?ca? do masowych samobójstw? Masz jaki? pomys??
Ci okropni zydzi - tak sobie ?wietnie radz? w ?yciu. to chyba ich najwieksza wada. Na ich tle inni wychodza na nieudaczników wi?c najlepszym dla tych nieudaczników rozwiazaniem problemu nie jest podj?cie konkurencji, ale likwidacja konkurenta. A pomys?y na to jak to zrobic, bywa?y rózne.

No i dalej z linku
"W. Sobieski: “?ydzi czynnie wspierali bolszewików, strzelaj?c z okien do naszego wojska.”.
Gen. Kopa?ski: ” Z ty?u pada kilka strza?ów karabinowych. Strzelaj?, jak si? pó?niej okazuje- miejscowi ?ydzi komuni?ci.Celowali w dowódc?, gdy? strza?y ich trzy razy drasn??y me rami?.”.
F. Koneczny: ” W Wilnie ?ydówki wylewa?y kub?y ukropu na przechodz?ce oddzia?y polskie”.
pewnie z wrodzonej fa?szywo?ci, prawda? Bo przeciez mieli w Polsce tak dobrze

za wiki
Pogromy
?mier? cara Aleksandra II w wyniku zamachu w 1881 spowodowa?a wielk? fal? anty?ydowskich zamieszek, nazywanych pogromami, których najwi?cej by?o w latach 1881–1884. Pocz?tkowo ogranicza?y si? do terytorium Rosji, cho? w zaj?ciach w Warszawie w grudniu 1881 zgin??o 2 ?ydów[75], wielu innych raniono, kobiety by?y gwa?cone, a tak?e zniszczono dobra warto?ci ponad 2 mln rubli. Nowy car, Aleksander III, o zaj?cia obwini? ?ydów. Pogromy kontynuowano do 1884 za przynajmniej nieoficjalnym poparciem w?adz carskich. Prze?ladowania te by?y jednym z g?ównych powodów masowej emigracji do USA, a tak?e narodzin syjonizmu. Pomimo tego, w 1897 w Królestwie Polskim ?y?o 1,3 mln ?ydów (14% populacji).
?ydzi zachowali swój j?zyk, religi? i kultur?. W XIX i na pocz?tku XX wieku nast?pi?a cz??ciowa asymilacja ?ydowskiej inteligencji.
Kolejna fala pogromów mia?a miejsce w latach 1903–1906. S?dzi si?, ?e przynajmniej ich cz??? zosta?a zorganizowana i wspierana przez carsk? tajn? policj?, Ochran?. Niektóre mia?y miejsce na ziemiach polskich, gdzie mieszka?a wi?kszo?? rosyjskich ?ydów. W wyniku zaj?? 1906 w Bia?ymstoku by?o ok. 70 ofiar ?miertelnych w?ród ?ydów oraz 6 w?ród chrze?cijan, a tak?e co najmniej 90 powa?nie rannych[76].

i dalej

Sytuacja mniejszo?ci pogorszy?a si? po ?mierci marsza?ka, któr? wi?kszo?? ?ydów odebra?a jako tragedi?. W latach 1935–1937 w rozruchach antysemickich zgin??o 97 ?ydów, a ok. 500 odnios?o obra?enia. Przyczyn? niektórych rozruchów by?y zabójstwa Polaków dokonywane przez ?ydów, np. w Przytyku[111] czy w Brze?ciu[112]. Celem przemocy by?y wielokrotnie ?ydowskie sklepy, z których wiele zosta?o spl?drowanych. Skrajna prawica og?osi?a bojkot ekonomiczny ?ydów (pod has?em swój do swego po swoje), który w po??czeniu z Wielkim Kryzysem oraz bardzo wysokim przyrostem naturalnym (liczba ?ydów w Polsce by?a wówczas najwy?sza na ?wiecie i tu „bi?o serce” przysz?ego Izraela)[107] przyczyni? si? do obni?enia poziomu ?ycia ?ydów w Polsce, który by? jednym z najni?szych spo?ród wspólnot ?ydowskich na ?wiecie. Nasili?a si? dyskryminacja na uniwersytetach, postulowana przez ugrupowania nacjonalistyczne jako reakcja na nadreprezentacj? ?ydów na niektórych kieunkach studiów. W 1937 wprowadzono numerus clausus[113].
W maju 1938 Rada Naczelna Obozu Zjednoczenia Narodowego zaj??a stanowisko w kwestii ?ydowskiej. Podj?ta uchwa?a g?osi?a, ?e rozwi?zanie kwestii ?ydowskiej w Polsce mo?ne by? osi?gni?te przede wszystkim przez jak najbardziej wydatne zmniejszenie liczby ?ydów w Pa?stwie Polskim. Zapowiada?a kontynuacj? walki o zmniejszenie udzia?u ?ydów w ?yciu gospodarczym i kulturalnym[114].
Pojawi?y si? pomys?y emigracyjne (np. na Madagaskar), w których przywódcy syjonistyczni szukali porozumienia z rz?dem i rozpocz??y si? pierwsze, nieliczne pocz?tkowo, wyjazdy do Palestyny. Oddzia? II Sztabu Generalnego WP (polski wywiad wojskowy), na zasadzie tajnych porozumie?, szkoli? oraz wyposa?a? w bro? i pieni?dze dywersantów ?ydowskich, którzy byli nast?pnie wysy?ani do walki z Arabami i Brytyjczykami w Brytyjskim Mandacie Palestyny o niepodleg?y Izrael[107].
Sejm RP uchwali? ustaw? o pozbawieniu obywatelstwa tych, którzy utracili ??czno?? z pa?stwowo?ci? polsk?. Minister spraw wewn?trznych Felicjan S?awoj-Sk?adkowski wyda? 8 pa?dziernika 1938 rozporz?dzenie wprowadzaj?ce obowi?zek z?o?enia do jednorazowej kontroli paszportów zagranicznych polskich, pocz?wszy od 29 pa?dziernika. By?o to pretekstem dla hitlerowców do wysiedlenia polskich ?ydów do Polski, bowiem bali si? utraty przez nich obywatelstwa[115] .
secundo

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 11:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem przekonany, ?e filmu Ida nie wolno analizowa? politycznie ani historycznie, mimo ?e motyw ?ydowski w Idzie ma realne odniesienia. Jednak to nie jest dokument. Mam nawet przeczucie, ?e Ida jest czym? w rodzaju artystyczno-intelektualnej prowokacji, pu?apk? na widza, przyzwyczajonego do publicystyki w kinie.
W Idzie dostrzegam taki paradoks: gdyby ogl?da? ten film z perspektywy cz?owieka kompletnie niezorientowanego w historii (lub jakiego? wr?cz "ufoludka", który nic nie wie o naszej planecie i o tym, co robi? na niej ludzie), wtedy Ida jest absolutnie neutralna. Np. mamy tu dobrego i z?ego ?yda, mamy dobrego i z?ego Polaka (ojciec mordercy umiera z widocznymi wyrzutami sumienia), mamy m?odego Polaka, który kocha si? w ?ydowskiej dziewczynie (wie, ?e jest ?ydówk? i do tego zakonnic?!, ale odrzuca stereotypy, jest gotów sp?dzi? z ni? reszt? ?ycia!), i mamy ?ydówk?, która kocha tego polskiego ch?opaka.
Wida?, ?e kategorie etniczne roz?o?one zosta?y równo jak na wadze. Wi?c nie tutaj trzeba szuka? klucza do Idy!
O czym naprawd? jest ten film? Nie jestem na tyle g?upi, by twierdzi?, ?e istnieje tylko jedna prawid?owa odpowied?. Dla mnie na pewno jest o wra?liwej istocie, która zmienia maski (konwencje, którymi inni j? okre?laj?, nawet widz? w tych okre?leniach co? w niej najwa?niejszego. Katoliczka, zakonnica, ?ydówka, dziecko, dziewczyna, kobieta).
Ona, czyli Ida, ma przed sob? kolosalny wybór, decyzj? dotycz?c? powo?ania na reszt? ?ycia i stan??a przed skomplikowan? zagadk?: kim naprawd? jestem? I po co naprawd? ?yj??
Zwró?cie uwag?, ile Ida musi prze?ama? stereotypów i jakie napi?cia film pokazuje w parach typu "***-dziewica", "wierz?ca-ateistka", "idealizm-materializm", wreszcie... "?wi?to??-zbrodnia".
Co jeszcze wiemy o Idzie na pewno, to tyle, ?e dziewczyna w finale dokonuje zdecydowanego wyboru. Podró? po ciekawostkach tego ?wiata si? ko?czy i Ida na w?asnych nogach depcze z powrotem do klasztoru.
Czy to znaczy, ?e Bóg okaza? si? najwa?niejszy? Mo?liwe. Ale mo?liwe te?, ?e wraca tam, jak pod klosz, czyli do bezpiecznego miejsca, które uchroni j? przed zbytnim skomplikowaniem ?ycia na zewn?trz? Mo?e to nie jest ?wi?ty wybór, a mo?e bardzo ?wi?ty? Jest scena, gdy Ida ?mieje si? z czyst? rado?ci? obserwuj?c starsze zakonnice w refektarzu, to znaczy, ?e nauczy?a si? dostrzega? komizm rytua?u, ale ma wobec niego ?yczliwy dystans, nie ucieka sp?oszona. Przyjmuje wi?c rzeczy, jakie s?. Wyznanie ch?opa w le?nym dole przyjmuje podobnie: nawet jest w tej scenie troch? figur? Pana Jezusa na spowiedzi. M??czyzna, który po latach wyznaje jej prawd? (przyznaje si? do zbrodni) te? musia? pokona? jaki? Rubikon i oczyszcza si? z ci???cej mu prawdy. Czy to go w jakim? sensie rozgrzesza? Wygl?da na to, ?e tak. Przecie? Ida nie b?dzie ju? dochodzi? sprawiedliwo?ci, zostawi jemu i jego rodzinie dom rodziców, pozwoli normalnie ?y?, wychowywa? dzieci itd.
Jest tylko ciekawa, dlaczego nie zosta?a zabita (dlaczego ?yje) i s?yszy, ?e z powodu, i? nie mia?a podejrzanego wygl?du (czyli ocali?o j? to, ?e przypadkowo prze?amywa?a konwencj?, tu: ?ydowsko?ci). Mo?e to uzmys?awia jej, ?e w przekraczaniu ró?nych konwencji jest jaka? niezwyk?a moc lub warto???
W filmie pokazany jest te? s?d, realno?? s?dzenia ludzi przez ludzi i wypada ta scena groteskowo (bo jaki? *** prokurator, w obecno?ci ?miertelnie powa?nego sk?adu s?dziowskiego, wywodzi jak?? krety?sk? oskar?ycielsk? ideologi? z g?upiej szabli, z rekwiztyu, w sumie przypomina to szalony teatr, gdzie wszystko jest troch? na niby, nie ma nic wspólnego z prawd? ani jej dociekaniem, jest to karykatura sprawiedliwo?ci ludzkiej itp.).
Podobnych tropów interpretacyjnych w Idzie jest du?o wi?cej. Ka?da sekwencja scen ma jak?? istotn? funkcj? konstrukcyjn?. Trudno ogarn??, dok?d to prowadzi przy pierwszym ogl?daniu filmu, trzeba by do niego wraca? i ogl?da? umy?lnie pod ró?nymi k?tami, ?eby by? mo?e trafi? na w?tek, który doprowadzi do rozwik?ania zagadki.
Na koniec przyznam si?, ?e film mnie wci?gn?? warstw? wizualn? i oszcz?dno?ci? ?rodków. Rzeczywi?cie nie powali? na kolana, nie wzruszy? do ?ez, nic nie waln??o w klasyczny sposób w ?eb ani w serce. Ale jednocze?nie film wyra?nie wci?ga?, mnie osobi?cie bardzo koi?o ogl?danie czarno-bia?ych scen stylizowanych na lata 60. XX w. By?o to po prostu wyj?tkowo przyjemne, nic wi?cej. Je?li w wizualnej warstwie filmu re?yser zamontowa? taki umy?lny magnes, to powinno to mie? wa?n? funkcj?. Jak?? Po co mi przyjemno?? z prze?ywania konwencji (lata 60.) w opowie?ci o jednym z najwi?kszych dramatów XX w. (Zag?ada)? Dlaczego ciotka - komunistyczna zbrodniarka - pope?nia samobójstwo? Przecie? ona uosabia m.in. te wszystkie historyczne konwencje (etniczn? równie? z?ama?a, uciekaj?c do sowietów, wyrzekaj?c si? religii swej rodziny, tradycji, wi?c ocali?a ?ycie, a potem prze?y?a najwa?niejsze konwencje powojenne, od stalinizmu i skazywania polskich bohaterów ("wróg narodu" z jej ust to ?wiadectwo ich niewinno?ci, ideowo?ci). Zapija najwyra?niej pustk? moraln?, mo?e wyrzuty sumienia, jest nikim, mimo pozycji i stanu posiadania. Postanawia sko?czy? ?ycie po wizycie na grobie rodziców, kiedy sk?ada ko?ci swojego dziecka do grobu. Wype?ni?a konwencjonalny obowi?zek i ta czynno?? okaza?a si? dla niej ?miertelna. Wróci?a na chwil? do tradycji, od której ucieka?a, i to poci?gn??o j? ku ?mierci.
Ida, przeciwnie, nie ucieka, nie boi si?, próbuje wszystkiego po kolei, od alkoholu, ta?ca, zabawy, seksu, wszystkiego, czego przecie? zakazuje jej konwencja klasztorna. Je?li z?o?y ?luby czysto?ci, wcale nie b?dzie ju? wtedy dziewic?. Ale czy widzimy w niej cyniczn? oszustk?? Sk?d?e, jest najczystsz? z wszystkich postaci w filmie! Czy przez skosztowanie zwyk?ego ?ycia stanie si? mniej mi?a Bogu lub Matce Boskiej (figurka stawiana i obmodlona na pocz?tku przez nowicjuszki)? Sk?d. Wydaje si?, ?e Ida, odwa?aj?c si? szuka? prawdy, zbli?y?a si? do istoty powo?ania.
Ida próbuje te? by? ?ydówk?, ale przecie? nie dzieje si? nic, co by ?wiadczy?o, ?e ta rola jest jej bliska czy nawet wa?na.
Ida wraca do klasztoru, ale czy film wyra?nie nam pokazuje, jaki b?dzie dalszy ci?g wypadków? Szczerze mówi? nawet nie pami?tam, czy na ko?cu s? sceny okre?laj?ce wybór Idy. Wiadomo, ?e skoro wraca, to stanie przed matk? przelo?on?, i b?dzie musia?a udzieli? odpowiedzi, zaj?c stanowisko przed t? osob?, która wys?ala j? do ciotki po prawd? o pochodzeniu. Co powie Ida i jak zadecyduje? Czy na pewno zostanie zakonnic?? Moze zrzuci z siebie ostatni? mask?. Mo?e wróci do ch?opaka, którego zd??y?a pokocha??
To jest film, który mo?na prawie bez ko?ca rozwa?a? w ró?nych kierunkach.
Nie wiem, czym si? kieruje jury oskarowe, nie rozumiem do ko?ca, dlaczego w?a?nie Ida zdoby?a najwi?ksz? nagrod? filmow? w historii polskiej kinematografii. Na pewno sam Oskar nie ?wiadczy o tym, ?e jest to najlepszy polski film wszechczasów. Zak?adam jednak, ?e nagroda musi potwierdza?, ?e dla obcych znawców kina, gdzie? daleko za oceanem, ten film jest niezwyk?y, wybitny, lepszy ni? setki pozosta?ych, ciekawszy, g??bszy, oryginalniejszy, kunsztowniej nakr?cony, m?drzejszy od serii innych dobrych filmów w historii ?wiatowego kina?
My?lmy nad tym. Ciekaw jestem podpowiedzi, intuicji. Ale na pewno nie chcia?bym ton?? w publicystyce historyczno-patriotyczno-problemowo?ydowskiej, bo wydaje mi si?, ?e sama ?ydowsko?? i polsko?? s? tu tylko pretekstami do pokazania rzeczy daleko bardziej uniwersalnych.
I jeszcze malutkie PS. a propos: je?li zgadzamy si?, ?e Ida ma wymiar niewygodny dla polonocentrycznego widza, to wyobra?my sobie, jakim szokuj?cym musi by? filmem dla widza konwencjonalnie ?ydowskiego, gdzie? w Nowym Jorku, który musi zastanawia? si? nad postaci? polskiej, katolickiej zakonnicy modl?cej si? do Pana Jezusa i Matki Boskiej po polsku, gdy jednocze?nie jest ta posta? ikon? ?ydostwa i ?ydowskiego losu (ocala?a z zag?ady kobieta, przy - pami?tajmy - matrylinearnym przekazywaniu prawa bycia ?ydem) oraz nad postaci?-ikon? ?ydokomuny, ?ydówki sprzedajnej, z?ej, odszczepionej, krzywdz?cej Polaków, lekcewa??cej religi? i w?asn? narodowo??? Wydaje mi si?, ?e nie jest to dla nikogo ?atwa potrawka. A tym wi?kszy plus dla Idy i jej inteligentnego re?ysera - Polaka.
Robi si? cz?sto zarzut, ?e nie ma w Idzie hitlerowców i nie ma ani jednego Niemca okupanta, oprawcy. No nie ma. Tylko ?e to - je?li wiemy, ?e jest to film przemy?lany i nic w nim nie dzieje si? przypadkowo - te? musi by? znacz?ce. Nie chodzi o to, ?e re?yser ukrywa przed widzem prawd?, bo przecie? t? prawd? o Holocau?cie znaj? dzisiaj wszyscy powszechnie. Film pokazuje historie wyj?tkow?, co? niezwyczajnego, co si? - ze szkolnego punktu widzenia - nigdy i nigdzie nie mog?o zdarzy?. W dramacie szekspirowskim jest taki znany pasus okre?laj?cy miejsce akcji, zwrot, który przeszed? dawno do klasyki kultury "w Polsce, czyli nigdzie". Nie wyklucza?bym tego tropu w Idzie, która przez ten polski sztafa? dla ka?dego na ?wiecie (równie? dla ufoludka) mo?e by? wyj?t? z kr?puj?cych realiów tajemnicz? opowie?ci? o trudach bycia cz?owiekiem. O piekielnie niebezpiecznym trudzie odkrywania to?samo?ci w?ród ludzi, którzy potrafi? si? zabija? z b?ahych powodów, za wygl?d, za kawa?ek pola, za ideologi?. Ale potrafi? si? te? zakocha? w sobie (wbrew wszelkiemu prawdopodobie?stwu - zakonnica na dancingu!) od pierwszego wejrzenia przy muzyce i pragn?? by? z sob? na zawsze!
Powrót do góry
Jonas

PostWysłany: Czw Mar 05, 2015 11:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Film "Ida" pokazuje t? szara Polsk?, któr? ja pami?tam. Szara pozosta?a nawet po transformacji kiedy bezrobocie szala?o a kandydat na prezydenta ?piewa? "bo tutaj jest jak jest, po prostu". I te wszechobecne furmanki, które w filmie z racji przeniesienia musia? by? a do niedawna nieod??czny element opisu Polski w zachodnich mediach. Dla kontrastu w "Bogach" ?ukasza Palkowskiego te? szaro ale pasja i emocja barwi? ekran po brzegi. Si?a idei i d??enie do celu, który jest przy okazji szlachetny wi?cej wart ni? przerysowane poczucie winy za zbrodnie niepope?nione.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 3 z 5

Skocz do: