Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zbieramy podpisy ws. Śląska
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adam11q



Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 18
Skąd: Powiat Rybnicki-Kreis Rybnik

PostWysłany: Wto Maj 13, 2014 12:18 pm    Temat postu: Zbieramy podpisy ws. Śląska Odpowiedz z cytatem

Kto chętny może pobrać i podpisać. Sprawa dotyczy nie tylko Ślązakow, podpisać mogą krewni ,koledzy...Musimy wspólnie zadbać o nasz region, Ślązacy mają prawo dbać o swoją historie i region...

http://slonzoki.org/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
durdzi



Dołączył: 13 Lut 2009
Posty: 92

PostWysłany: Sro Maj 14, 2014 10:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozwiń proszę o co TOBIE tak naprawdę chodzi.Co z tą grupą etniczną?
Póki co grupa etniczna kojarzy mi się z podróżami Cejrowskiego
Ślonzaki jako lepsi, gorsi, inni niż np. Wielkopolanie czy Opolanie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
adam11q



Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 18
Skąd: Powiat Rybnicki-Kreis Rybnik

PostWysłany: Sro Maj 14, 2014 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ślązacy chcą być uznani tak jak Kaszubi za grupę etniczną... Daje to prawo do ochrony lokalnego języka, promowania historii, ochrony zabytków itp
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
walt



Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 74

PostWysłany: Sro Maj 14, 2014 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brak jest aktualnie takich możliwości?
_________________
walt
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
adam11q



Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 18
Skąd: Powiat Rybnicki-Kreis Rybnik

PostWysłany: Sro Maj 14, 2014 10:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kaszubi mają np. wsparcie do nauczania kaszubskiego w szkołach, wsparcie dla programów nauczania regionalnej historii..U nas to działka pasjonatów itp..Zresztą nie powinno byc dyskryminacji..Z Wikipedii poniżej.

Mniejszości etniczne w Polsce

W Polsce wyróżniamy następujące mniejszości etniczne:

Karaimi
Tatarzy
Łemkowie
Romowie

Do miana mniejszości etnicznych pretendują częściowo Ślązacy i Kaszubi, jednakże obie grupy uznawane są przez polskie prawo jako grupy etnograficzne.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mniejszo%C5%9B%C4%87_etniczna

Np. Karaimow w Polsce jest kilkuset i są uznawani..Dlaczego nie mogą byc uznani Slązacy..?

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,8714929,Karaimowie__Najmniejsza_mniejszosc_etniczna_w_Polsce.html


Slązakow jest trochę więcej, o czy swiadcza wyniki Spisów Powszechnych..

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%85zacy

W 2011 r. podczas Narodowego Spisu Powszechnego, narodowość śląską lub przynależność do śląskiej wspólnoty etnicznej w polskiej części Śląska zadeklarowało 809 000 osób, w tym 362 tys. osób zadeklarowało ją jako jedyną narodowość, 56 tys. jako pierwszą przy zadeklarowaniu również drugiej narodowości, 391 tys. jako drugą narodowość lub wspólnotę etniczną[39]. Najwięcej osób deklarujących przynależność do narodowości śląskiej lub do śląskiej grupy etnicznej mieszka w województwie śląskim i opolskim. W województwie śląskim w spisie powszechnym było 700 000 deklaracji śląskich, w tym 318 000 deklaracji wyłącznie śląskich oraz 382 000 deklaracji podwójnej identyfikacji (w tym 370 000 identyfikacji śląsko-polskich)[40]. W województwie opolskim deklaracji śląskich było łącznie 100 000, z czego 41 000 wyłącznie śląskich i 39 000 śląsko-polskich
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MefKM



Dołączył: 25 Lip 2006
Posty: 903
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Maj 15, 2014 7:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale po kiego licha wprowadzać lekcje śląskiego do szkoły - mało dzieci maja zajęć

po co być w grupie etnicznej - pewnie wszystko prowadzi do powstania kolejnych stołków administracyjnych-urzędów, a później nauczycieli i podobnie jak z religią w szkołach wprowadzą biednym dzieciom po 2h tygodniowo zajęć, z których żadnego pożytku nie będą nigdy miały
_________________
MefKM
_______________________________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lucjanszolajski



Dołączył: 10 Wrz 2006
Posty: 1070
Skąd: Corleone.

PostWysłany: Czw Maj 15, 2014 8:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MefKM napisał:
ale po kiego licha wprowadzać lekcje śląskiego do szkoły - mało dzieci maja zajęć

po co być w grupie etnicznej - pewnie wszystko prowadzi do powstania kolejnych stołków administracyjnych-urzędów, a później nauczycieli i podobnie jak z religią w szkołach wprowadzą biednym dzieciom po 2h tygodniowo zajęć, z których żadnego pożytku nie będą nigdy miały

Gorol Wink
W szkole mój syn będzie się uczył mówić a w domu byndzie godoł.
_________________
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". - W.E. Buffett
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
adam11q



Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 18
Skąd: Powiat Rybnicki-Kreis Rybnik

PostWysłany: Czw Maj 15, 2014 8:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zajęcia z języka regionalnego sa np. u Kaszubów (daje ich jako przykład dobrego korzystania ze swoich praw) dobrowolne,nieobowiązkowe..W wielu krajach UE ,Szwajcarii,Norwegii
języki,kultury regionalne podlegają ochronie i opiece panstwa..Ja tez nie jestem fanem tworzenia nowych urzędow itp , ale nie o to tu chodzi ,mysle że uda się to zrobic sensownie, bo inaczej ludzie się od tego odwróca i sprawa umrze smiercią naturalną, a godac bydymy dalij,yno ze do naszych bajtli szłoby cos wiyncyj zrobic.. Smile

http://www.skarbnicakaszubska.pl/informator-jezyk-kaszubski-w-szkole
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Balbina



Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 1608
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Maj 15, 2014 12:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Śląskiego języka nie ma - jest gwara. Nie ma ortografii, gramatyki. Nie ma więc podręczników. Jak chcesz uczyć. Jak słucha się sposobu "godania" to co niektórzy bardziej "szprechają" niż "godają" - nie ma zasad. A już zupełną pomyłką jest próba godania przez osoby nie mające akcentu - porażka. Śląskość ma się w sercu i umyśle (tak jak polskość będąc na emigracji).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zonku



Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 935
Skąd: Knurów City

PostWysłany: Czw Maj 15, 2014 4:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adam11q, musielibyśmy wygonić goroli z naszej ziemi co jest niestety niemożliwe teraz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
durdzi



Dołączył: 13 Lut 2009
Posty: 92

PostWysłany: Czw Maj 15, 2014 6:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest możliwe
Ale kto by was wtedy uczył, leczył,chronił,
Nie było by komu rządzić, zarządzać i sądzić
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
asterix



Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 191
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Maj 15, 2014 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zonku napisał:
adam11q, musielibyśmy wygonić goroli z naszej ziemi co jest niestety niemożliwe teraz.


Tak się cały czas domyślałem, że właśnie ostatecznie to oto chodzi. Ale czemu się martwisz Zonku, przecież Putin pokazał jak to się robi. Wystarczy, że na ulicach miast pojawią się "zielone ludziki", zajmą gmachy publiczne a gorole sami zaczną masowo wyjeżdżać. Ja w każdym bądź razie tak zrobię. Adam ma przy nicku herb niemieckiej prowincji górnośląskiej, o przepraszam Provinz Oberschlesien. Tak więc Oberschlesien fur Oberschlesier. Na YouTube można już powoli uczyć się hymnu

http://www.youtube.com/watch?v=rxZ4cZ3vxyM

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Saladyn



Dołączył: 01 Mar 2014
Posty: 37

PostWysłany: Czw Maj 15, 2014 8:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

durdzi napisał:
Jest możliwe
Ale kto by was wtedy uczył, leczył,chronił,
Nie było by komu rządzić, zarządzać i sądzić


No ja , wszyscy o kierych piszesz to som gorole
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Balbina



Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 1608
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 9:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I tak oto adam11q usiłuje nagle zrobić na śląsku czystkę etniczną. Think Nie odpowiadajmy ja jego wpisy. Niech dyskutuje sam ze sobą. Shame on you
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
adam11q



Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 18
Skąd: Powiat Rybnicki-Kreis Rybnik

PostWysłany: Pią Maj 16, 2014 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dyskutujecie w moim wątku bez mojego udziału o jakiś zielonych ludzikach, prowincjach, orłach, balbinach itp. Wylewacie żale, lęki a ja tylko podałem info.o podpisach. Kto nie chce, nie podpisuje. Nie interesuje mnie ze ktoś myśli ze Ślązakow nie ma to jego problem. Jak ktoś ma fobie to nawet Eskimosi będą dla niego zagrożeniem. To nie moje małpy, ani cyrk.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka