Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Stary budynek klasztorny przy ul. Koziełka
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Budowy, remonty, modernizacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Admin
Administrator


Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 1968
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Paź 12, 2008 1:29 am    Temat postu: Stary budynek klasztorny przy ul. Koziełka Odpowiedz z cytatem

Na łamach Przeglądu Lokalnego (nr 41/2008) został opublikowany list, który przesłał prezes Akcji Katolickiej w Knurowie, Marian Gruszka. List dotyczy decyzji Władz Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w sprawie losu budynku klasztoru w Knurowie przy ul. Koziełka.





O zamiarze odbudowy starego klasztoru przy ul. Koziełka w Knurowie, będącego własnością Zgromadzenia Sióstr Służebniczek mówiło się od dawna, ale konkretnie zaczęto rozmawiać w 2003 roku. W tym też czasie została przedstawiona propozycja Zarządu Miasta Knurowa odremontowania starego klasztoru i przeznaczenia go na ochronkę dla dzieci.

Warunkiem wykonania remontu był wykup lub wieczysta dzierżawa tegoż budynku przez miasto w zamian za wykonanie remontu kapitalnego i adaptację wraz z wyposażeniem pomieszczeń oraz zatrudnienie trzech sióstr ze zgromadzenia na pełne etaty w ochronce.

Ta propozycja, pomimo palącego już wtedy problemu stanu technicznego budynku starego klasztoru, nie uzyskała zgody Władz Zgromadzenia Sióstr Służebniczek z Wrocławia i Panewnik.

W związku z powyższym stanowiskiem, z inicjatywy ówczesnej Siostry Przełożonej Wspólnoty Sióstr Służebniczek z Knurowa, w 2004 roku podjęte były działania, mające na celu wyremontowanie budynku przez Zgromadzenie przy współudziale parafii św. św. Cyryla i Metodego oraz mieszkańców Knurowa. Wtedy też powstało specjalne konto bankowe do gromadzenia środków na odbudowę klasztoru oraz urodził się pomysł opracowania i wydania kalendarza, ze sprzedaży którego cały dochód miał być przeznaczony na remont klasztoru. Opracowaniem, wydaniem i sprzedażą kalendarza zajmowała się Siostra Przełożona Wspólnoty Sióstr Służebniczek z Knurowa oraz księża z naszej parafii. Na przełomie roku 2004 i 2005, z inicjatywy członków Akcji Katolickiej powstał zespół ludzi dobrej woli, którzy, wraz z księdzem proboszczem i Siostrą Przełożoną z Knurowa, podjęli próby ratowania klasztoru i jego otoczenia. Mieszkańcy Knurowa i przedstawiciele knurowskiego biznesu doprowadzili do rozbiórki stwarzających zagrożenie budynków wokół klasztoru i uporządkowania terenu.

W 2005 roku wykonana została inwentaryzacja budynku starego klasztoru przez uprawnionego inżyniera budowlanego. Opracowany został kosztorys remontu dachu i zaplanowano realizację remontu na jesień 2005 roku. Jedyną przeszkodą, na jaką wówczas napotkano, był brak zgody na rozpoczęcie prac ze strony władz zgromadzenia.

W związku z powyższym zostało zorganizowanych kilka spotkań (w tym dwa wyjazdowe we Wrocławiu) z władzami zgromadzenia, reprezentowanymi m.in. przez Siostrę Generalną z Wrocławia oraz Siostrę ekonomkę z Panewnik. W spotkaniach uczestniczyła Siostra Przełożona Wspólnoty Sióstr Służebniczek z Knurowa oraz mieszkańcy Knurowa, w tym inżynierowie zrzeszeni w Śląskiej Izbie Inżynierów Budownictwa. W wyniku prowadzonych rozmów uzyskano ustną aprobatę wykonania remontu, jednakże przełożony został termin rozpoczęcia prac na 2006 rok. Wyznaczono też osobę odpowiedzialną za całość prac remontowych ze strony Zgromadzenia w osobie Siostry Ekonomki z Panewnik. Po tych ustaleniach pod koniec 2005 roku został wykonany projekt remontu wraz z adaptacją pomieszczeń, projekt instalacji oraz zakres i wstępny kosztorys remontowy. Zebrano deklaracje ustne pozyskania środków finansowych od sponsorów, od mieszkańców Knurowa i okolic. Wiele osób i firm zdeklarowało gotowość społecznego wykonania prac przy odbudowie starego klasztoru.

W 2006 roku Siostra Przełożona Wspólnoty z Knurowa została przeniesiona, a Władze Zgromadzenia nie podjęły żadnych widocznych działań, zmierzających do rozpoczęcia remontu - odbudowy Klasztoru Sióstr Służebniczek w Knurowie.

We wrześniu bieżącego roku zapadła decyzja Władz Zgromadzenia - nasz stary klasztor Sióstr Służebniczek przeznaczono do rozbiórki. Z niedowierzaniem i z wielkim smutkiem wiadomość ta przekazywana jest z domu do domu.



Kolejny, historyczny budynek zniknie z knurowskiego krajobrazu??? Nie chce się w to wierzyć.
_________________
Marek Ostrowski
Autor strony / Administrator Forum


Ostatnio zmieniony przez Admin dnia Pon Sie 10, 2009 8:14 pm, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Admin
Administrator


Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 1968
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Paź 12, 2008 1:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poniżej publikuję list, jaki został do mnie przesłany przez knurowianina, Damiana Duszę.


Piszę do Państwa, ponieważ jestem zbulwersowany planami Zgromadzenia Sióstr Służebniczek o rozebraniu dawnego domu rodziny Schulz. Po przekazaniu budynku władzom kościelnym funkcjonowało tam przedszkole, do którego już w 1946-47 r. uczęszczała moja matka później jej brat (mamy nawet zdjęcia z tego okresu). Chciałem nadmienić, iż jest to jeden z najstarszych budynków na naszej ulicy (mój dom został wybudowany dopiero w 1926 r.) co za tym idzie jest on elementarną częścią krajobrazu ulicy. Jeżeli się nie mylę, to budynek został wzniesiony w okolicach 1904 roku wiec w myśl prawa powinien być już obiektem zabytkowym? Ciekaw jestem, co na takie plany Konserwator Zabytków i Władze Miasta. Pytam o to ponieważ w artykule nie było o tym wzmianki. Uważam, iż jest to tym bardziej bulwersująca sprawa gdyż miasto nie posiada wielu budynków mogących się pochwalić takim wiekiem jak również funkcją i przywiązaniem społecznym mieszkańców. Żywię głęboką nadzieje, że ta sprawa zostanie poruszona na Państwa serwisie. Liczę, że zainteresuje Państwa tak stanowczy protest ze strony mieszkańców ulicy Ks. A. Koziełka. Jestem przekonany ze nie tylko moja rodzina jest zdecydowanym przeciwnikiem rozbiórki klasztoru. Z poważaniem Damian Dusza


PS. Przy okazji polecam lekturę tekstu "Pięć pokoleń przy ul. Koziełka 11", który opublikował na stronie WK, autor listu.
_________________
Marek Ostrowski
Autor strony / Administrator Forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Admin
Administrator


Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 1968
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Paź 12, 2008 1:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małe sprostowanie do tego co napisał pan Damian Dusza: na łamach "Przeglądu Lokalnego" nie ukazał się artykuł, a jedynie został opublikowany list prezesa Akcji Katolickiej. Niestety, nie znajdziemy na łamach "PL" żadnego odredakcyjnego komentarza czy wywiadu z kompetentnymi osobami, etc., czyli tego wszystkiego czego oczekuje czytelnik i tego, czym powinni się zajmować dziennikarze.
_________________
Marek Ostrowski
Autor strony / Administrator Forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Paź 12, 2008 11:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smutne. Jeżeli Zgromadzeniu nie opłaca się utrzymywać tego domu, mogło oddać go gminie. A jeśli nie oddało, to pytanie, dlaczego? Jakie są plany Zgromadzenia co do działki?
Przy okazji tego klasztoru ujawnia się paradoks, w jaki sposób traktowane są w Kościele żeńskie zgromadzenia zakonne. Siostry przez całe dorosłe życie za darmo wykonywały pracę na rzecz Kościoła, usługiwały księżom i kształciły dzieciaki a gdy dach nad głową zaczął im się sypać, potraktowano je jak samodzielne przedsiębiorstwo, które musi szukać pieniędzy na inwestycje.
Niegospodarność widać było przy ul. Klasztornej od wielu lat: te niedomknięte zimą stare ramy okienne załatane dyktą... A duchowieństwo na klęczkach et omnia vanitas.
Czy Kościoła nie było stać na wysupłanie kilku milionów na remont domu? Wiem, wiem, że zgormadzenie i KK to formalnie nie to samo, ale funkcjonalnie - jak najbardziej jeden organizm.
Drugi paradoks, który widać jak na dłoni: problem jakości zarządzania majątkiem przez kościelne osoby prawne - ludzie kompletnie oderwani od praktyki obrotu gospodarczego podejmują - niekiedy w całkiem dobrej wierze - zupełnie absurdalne decyzje, przy których podejmowaniu rachunek ekonomiczny i np. interes społeczny mieszają się z kwestiami "z innej ziemi" (np. podległości duchowej, posłuszeństwa w zakonie, charyzmatu). Przykład: zaangażowanie zakonnicy, która zbyt mocno walczy o remont domu, może zostać uznane przez władze zakonne za sprzeniewierzenie się charyzmatowi i ukarane przeniesieniem itp, itd. Słowem: poplątanie z pomieszaniem różnych porządków, które do siebie nie przystają. Formacja duchowa siostry zostanie odbudowana a dom runie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JurgenKlinsman



Dołączył: 23 Gru 2006
Posty: 362

PostWysłany: Nie Paź 12, 2008 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

secundo napisał:

Niegospodarność widać było przy ul. Klasztornej od wielu lat: te niedomknięte zimą stare ramy okienne załatane dyktą... A duchowieństwo na klęczkach et omnia vanitas.
Czy Kościoła nie było stać na wysupłanie kilku milionów na remont domu? Wiem, wiem, że zgormadzenie i KK to formalnie nie to samo, ale funkcjonalnie - jak najbardziej jeden organizm.


secundunio Siostry już tam nie mieszkają od dobrych parenastu lat, budynek to tzw. pustostan.
Ja na ich miejscu bym to sprzedał.
_________________
M-jak mordo ty moja
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Paź 12, 2008 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JurgenKlinsman napisał:
secundo napisał:

Niegospodarność widać było przy ul. Klasztornej od wielu lat: te niedomknięte zimą stare ramy okienne załatane dyktą... A duchowieństwo na klęczkach et omnia vanitas.
Czy Kościoła nie było stać na wysupłanie kilku milionów na remont domu? Wiem, wiem, że zgormadzenie i KK to formalnie nie to samo, ale funkcjonalnie - jak najbardziej jeden organizm.


secundunio Siostry już tam nie mieszkają od dobrych parenastu lat, budynek to tzw. pustostan.
Ja na ich miejscu bym to sprzedał.

Ale był ich własnością i cały czas niszczał.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JurgenKlinsman



Dołączył: 23 Gru 2006
Posty: 362

PostWysłany: Nie Paź 12, 2008 3:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i co ze niszczeje moze siostry czekały na lepszą koniukture w budownictwie. Bo po co inwestować w coś co nieprzyniesie korzyści. Bo narazie to nikt nie ma pomysłu w jaki sposób zagospodarować ten teren.
_________________
M-jak mordo ty moja
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Paź 12, 2008 10:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JurgenKlinsman napisał:
No i co ze niszczeje moze siostry czekały na lepszą koniukture w budownictwie. Bo po co inwestować w coś co nieprzyniesie korzyści. Bo narazie to nikt nie ma pomysłu w jaki sposób zagospodarować ten teren.

To, że zapuszczanie domu, który mógł służyć np. dzieciom, było GRZECHEM!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JurgenKlinsman



Dołączył: 23 Gru 2006
Posty: 362

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 10:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

secundo napisał:
JurgenKlinsman napisał:
No i co ze niszczeje moze siostry czekały na lepszą koniukture w budownictwie. Bo po co inwestować w coś co nieprzyniesie korzyści. Bo narazie to nikt nie ma pomysłu w jaki sposób zagospodarować ten teren.

To, że zapuszczanie domu, który mógł służyć np. dzieciom, było GRZECHEM!

W jakim celu dzieciom konkretnie. Swietlic mamy na tyle w szkołach. Bo narazie to ruina jest wiec remont generalny by się przydał który pewnie by sie zamkał w paru milionach.
_________________
M-jak mordo ty moja
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 11:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JurgenKlinsman napisał:
secundo napisał:
JurgenKlinsman napisał:
No i co ze niszczeje moze siostry czekały na lepszą koniukture w budownictwie. Bo po co inwestować w coś co nieprzyniesie korzyści. Bo narazie to nikt nie ma pomysłu w jaki sposób zagospodarować ten teren.

To, że zapuszczanie domu, który mógł służyć np. dzieciom, było GRZECHEM!

W jakim celu dzieciom konkretnie. Swietlic mamy na tyle w szkołach. Bo narazie to ruina jest wiec remont generalny by się przydał który pewnie by sie zamkał w paru milionach.

W ZBOŻNYM celu.
Reszta jest dzieleniem włosa na czworo. Prostestanci wiedzą o co chodzi, jest w chrześcijaństwie taka etyka własności, że majątek, który otrzymałeś ("talenty") ma przynosić pożytek i ma być rozwijany. A jak nie przynosi to należy go oddać w zdolne ręce. Pozostawienie majątku samemu sobie (zakopanie talentów) jest uznawane przez Pismo za objaw głupoty, niefrasobliwości i złe korzystanie z darów Bożych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ksilaqui



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 168

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 4:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Patrząc na to jak "siostrzyczki" odwlekały remont sądziły po prostu, że ktoś to zrobi za nie i beż ich pieniążków.
I pewnie dom ten zostanie właśnie tak wyremontowany za nie i bez pieniędzy zakonu. Bo GŁUPOTOM byłoby zostawienie go by się sam rozpadł lub zburzenie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ksilaqui



Dołączył: 31 Lip 2008
Posty: 168

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JurgenKlinsman napisał:
secundo napisał:
JurgenKlinsman napisał:
No i co ze niszczeje moze siostry czekały na lepszą koniukture w budownictwie. Bo po co inwestować w coś co nieprzyniesie korzyści. Bo narazie to nikt nie ma pomysłu w jaki sposób zagospodarować ten teren.

To, że zapuszczanie domu, który mógł służyć np. dzieciom, było GRZECHEM!

W jakim celu dzieciom konkretnie. Swietlic mamy na tyle w szkołach. Bo narazie to ruina jest wiec remont generalny by się przydał który pewnie by sie zamkał w paru milionach.



A tylko świetlice służą dzieciom? Powiem Ci że np do przedszkola trzeba dzieci zapisywać z paro-letnim wyprzedzeniem, więc rodzice pewnie bardzo by się ucieszyli gdyby było kolejne w naszym mieście Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JurgenKlinsman



Dołączył: 23 Gru 2006
Posty: 362

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ksilaqui napisał:

A tylko świetlice służą dzieciom? Powiem Ci że np do przedszkola trzeba dzieci zapisywać z paro-letnim wyprzedzeniem, więc rodzice pewnie bardzo by się ucieszyli gdyby było kolejne w naszym mieście Smile


hehe przedszkola dobre najpierw je zamykano a teraz znów będą otwierać a potem znów zamykać, ponieważ dzieci z wyżu z lat 80 mają dzieci i nikt jak zwykle tego nie przewidział.

aaa secundo nie gadaj mi tu o talentach, bo sam nie wiesz, co by można było zrobić z tym budynkiem a do krytyki to jak zawsze jesteś pierwszy.
_________________
M-jak mordo ty moja
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Paź 14, 2008 12:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JurgenKlinsman napisał:

aaa secundo nie gadaj mi tu o talentach, bo sam nie wiesz, co by można było zrobić z tym budynkiem a do krytyki to jak zawsze jesteś pierwszy.

Sorki, ale tam stoi wyraźnie napisane, że byli tacy, co mieli pomysł na ten budynek a przede wszystkim gmina CHCIAŁA budynek wziąć i wtedy wystarczyło go jej dać. Siostry może i chciały, ale zgromadzenie nie.


Ostatnio zmieniony przez secundo dnia Wto Paź 14, 2008 10:56 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lucjanszolajski



Dołączył: 10 Wrz 2006
Posty: 1070
Skąd: Corleone.

PostWysłany: Wto Paź 14, 2008 5:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ekipa już dziś sprzątała więc wyburzanie zacznie się na dniach. Prawo własności pozwala zarządzać majątkiem w sposób partykularny, amen.

Jestem jednak ciekaw co się stanie z krzyżem stojącym przed klasztorem - też zostanie zburzony ? przeniesiony ? co stanie się z tym elementem działki.
Inną sprawą jest los ww. działki po zburzeniu klasztoru. Zgromadzenie będzie próbowało zainwestować w ten teren czy też sprzeda do jako działkę budowlaną, pożyjemy zobaczymy.
_________________
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". - W.E. Buffett
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Budowy, remonty, modernizacje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka