Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Schrony w okolicy Knurowa
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jacekgliwice



Dołączył: 23 Maj 2007
Posty: 233
Skąd: knurów / zabrze

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 7:29 am    Temat postu: Schrony w okolicy Knurowa Odpowiedz z cytatem

W okolicach Knurowa przebiegała, jak wiecie, linia niemieckich schronów zwana PG - "Pozycją Górnośląską". Linia ta ciągnie się od Zbrosławic (linia Miedary) poprzez Zabrze (Biskupice i Zaborze), Bytom oraz te najbliżej nas - czyli Bojków (2 obiekty), Nieborowice (2 obiekty) i Pilchowice (również dwa obiekty). Budowano ją w 1939 roku jako "przeciwwagę" dla powstającej w latach 30 polskiej linii fortyfikacyjnej zwanej OWŚ - Obszar Warowny Sląsk.

kilka zdjęć:

Bojków (schron widoczny od drogi, drugi jest trudnodostępny):





Nieborowice:







Pilchowice:






Schrony te są w większosci dostepne ale przestrzegam o zachowaniu szczególnej ostrożnosci przy ewentualnym wchodzeniu do wewnątrz. Warto je jednak zobaczyć.

kilka mapek z rozmieszczeniem (zaczerpniete z internetu):






_________________
pasja życia - kompleks RIESE

http://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 8:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te bunkry zna kazdy chyba za dziecka prawie codziennie tam przebywalem z kolegami, mozna bylo znalezc jeszcze wtedy nawet ostre naboje z czasem nie ktore czesci bunkra zasypano piaskiem i ziemia ale wlasnie takie tajemnicze bunkry oddaj pewna niesamowita atmosfere jakby czlowiek sie w czasie przeniosl, chodzilem juz po wielu bunkrach miedzy innymi zwiedzilem cale gory Sowie gdzie ich jest badzo duzo i na pomorzu oraz mazurach a w niemczech to juz nie mowie bo sa takie fortece jeszcze dobrze utrzymane ze bylem w szoku w lesie nieborowickim o ile sie nie myle sa jeszcze nawet okopy w nie ktorych czesciach lasu posiadajac dobry detektor metalu mozna napewno jeszcze cos ciekawego tam znalezc ! Thumbsup
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".


Ostatnio zmieniony przez Baron dnia Czw Gru 31, 2009 9:54 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
jacekgliwice



Dołączył: 23 Maj 2007
Posty: 233
Skąd: knurów / zabrze

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 8:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baron napisał:
ten bunkry zna kazdy chyba za dziecka prawie codziennie tam przebywalem z kolegami, mozna bylo znalezc jeszcze wtedy nawet ostre naboje z czasem niektore czesci bunkra zasypano piaskiem i ziemia ale wlasnie takie tajemnicze bunkry oddaj pewna niesamowita atmosfere jakby czlowiek sie w czasie przeniosl, chodzilem juz po wielu bunkrach miedzy innymi zwiedzilem cale gory Sowie gdzie ich jest badzo duzo i na pomorzu oraz mazurach a w niemczech to juz niemowie bo sa takie fortece jeszcze dobrze utrzymane ze bylem w szoku w lesie nieborowickim o ile sie niemyle sa jeszcze nawet okopy w niektorych czesciach lasu posiadajac dobry detektor metalu mozna napewno jeszcze cos ciekawego tam znalezc ! Thumbsup


zgadza się; ale piszę o tym bo może jednak nie każdy je zna...
faktycznie; zwiedziłem góry sowie i jezdze tam bardzo często; nawiazalem kontakt z kilkma grupami "eksploratorów" i wleźlismy w większość kompleksów RIESE - robi to niesamowite wrażenie; zresztą - mój avatar przestawia własnie jeden z nich...
mazury to także mekka dla "bunkrowców" - oprócz znanego powszechnie wilczego szańca, jeszcze większe wrazenie wywierają mamerki...
w tym roku , jadąc na wakacje nad morze, planujemy złazić wał pomorski...

z najblizszych okolic polecam OWŚ.
_________________
pasja życia - kompleks RIESE

http://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
TOM



Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 149
Skąd: somewhere in time

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 9:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O ile sie nie mylę to na drugiej mapce są zaznaczone bunkry polskie i nie dwa tylko trzy (trzeci jest niedokończony bo nie zdąrzyli przed wojną. Mój dziadek uczestniczył w budowie ich. Praktycznie nie spełniły swoich funkcji bo wojska niemieckie je ominęły i zostały w ten sposób na tyłach. Należy też zwrócić uwagę iż były blisko granicy ówczesnej co też było moim zdaniem bezsensowne. Granica był na obecnym skrzyżowaniu Rybnickiej z drogą z Kużni Nieborowickiej w kierunku Pilchowic. Te dwa domy po przekątnej stojące to były strażnice, ta od strony Pilchowic to niemiecka a ta od strony Kuźni - polska co widać też bo budownictwie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jacekgliwice



Dołączył: 23 Maj 2007
Posty: 233
Skąd: knurów / zabrze

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 9:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TOM napisał:
O ile sie nie mylę to na drugiej mapce są zaznaczone bunkry polskie i nie dwa tylko trzy (trzeci jest niedokończony bo nie zdąrzyli przed wojną. Mój dziadek uczestniczył w budowie ich. Praktycznie nie spełniły swoich funkcji bo wojska niemieckie je ominęły i zostały w ten sposób na tyłach. Należy też zwrócić uwagę iż były blisko granicy ówczesnej co też było moim zdaniem bezsensowne. Granica był na obecnym skrzyżowaniu Rybnickiej z drogą z Kużni Nieborowickiej w kierunku Pilchowic. Te dwa domy po przekątnej stojące to były strażnice, ta od strony Pilchowic to niemiecka a ta od strony Kuźni - polska co widać też bo budownictwie



nie, to są schrony niemieckie.
faktycznie, nie pelnily wiekszej roli w dzialaniach wojennych
_________________
pasja życia - kompleks RIESE

http://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
TOM



Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 149
Skąd: somewhere in time

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jacekgliwice napisał:
TOM napisał:
O ile sie nie mylę to na drugiej mapce są zaznaczone bunkry polskie i nie dwa tylko trzy (trzeci jest niedokończony bo nie zdąrzyli przed wojną. Mój dziadek uczestniczył w budowie ich. Praktycznie nie spełniły swoich funkcji bo wojska niemieckie je ominęły i zostały w ten sposób na tyłach. Należy też zwrócić uwagę iż były blisko granicy ówczesnej co też było moim zdaniem bezsensowne. Granica był na obecnym skrzyżowaniu Rybnickiej z drogą z Kużni Nieborowickiej w kierunku Pilchowic. Te dwa domy po przekątnej stojące to były strażnice, ta od strony Pilchowic to niemiecka a ta od strony Kuźni - polska co widać też bo budownictwie



nie, to są schrony niemieckie.
faktycznie, nie pelnily wiekszej roli w dzialaniach wojennych


No to się jednak myliłem Wink bo patrząc na wojskową mapę z tamtego okresu rzeczywiście były już na niemieckiej stronie (niemalże tuż przy granicy). Zapomniałem o istotnym fakcie, że opowiadający mi o tym dziadek był w Wehrmachtcie... ale ciiiiiichoooooo... bo będzie afera jak z dziadkiem Tuska Wink.

EDIT:
A tak z innej beczki to skąd są te mapy jeśli można wiedzieć? Very Happy

A z jeszcze innej beczki to jak ktoś chce poczuć tamten klimat naszej okolicy to wlasnie znalazlem niesamowitą stronkę Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919-1939, na stronach są duzych - gigantycznych rozmiarow szczegolowe mapy okolicy oraz dokumenty zasad topografii i oznakowania map z lat tego okresu Very Happy.

A tu Knurów: P48_S27_C_KNUROW.jpg
A tu Rybnik i okolice (Krywałd,Szczygłowice): P48_S27_RYBNIK.jpg

Uwaga: mapy są ogromne Very Happy

A tu jest skorowidz do map: http://www.mapywig.org/downloads.php?cat_id=1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Agatka



Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 8

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 9:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Historia jest niesamowita zwlaszcza jak jest tak blisko nas przesledze wszystkie watki Bardzo ciekawy temat na Forum Pozdrawiam Wave
_________________
Agatka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 10:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TOM napisał:
Strażnice, ta od strony Pilchowic to niemiecka a ta od strony Kuźni - polska co widać też bo budownictwie
Na Machoczku też było przejście graniczne (Machoczek po niemieckiej stronie), a ja mieszkając po jednej stronie Kosmonautów jestem jakby w Rzeszy;-) To rzeczywiście niesamowite, że jeszcze 62 lata temu byłbym w Niemczech a do rodziny przechodziłbym przez granicę.
Schrony są niesamowite, mają grozę w sobie, ale po prawdzie w ogóle chyba nie brały udziału w walce, właściwie nie wiem, czy były obsadzone pełnymi załogami w latach II wojny światowej, więc w te naboje ostre znalezione na miejsu nie bardzo mi się chce wierzyć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yeti



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 96

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Idąc dalej, to kilka (conajmniej 3) jest w Rudzie Śląskiej, nie mówiąc o Mikołowie i jego okolicach. Następny temat, to kalsyczny "grzybek" w Zabrzu przy wjeździe do Kopalni-Muzeu Guido (o ile się nie mylę). Jeśli dam radę to jutro zrobię fotke.
Pozdrawiam Wszytkich
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yeti



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 96

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

secundo napisał:
TOM napisał:
Na Machoczku też było przejście graniczne (Machoczek po niemieckiej stronie)


Każda linia graniczna jak to zwykle bywa była oznaczoan słupkami granicznymi. Jeden taki Słupek znajduje się, a przynajmniej tak było za moich czasów, na terenie Liceum. Jeśli jeszcze tam jest to można pooglądać kawałek historii.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lukas2401
Moderator


Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 5050
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja byłem w schronie w Nieborowicach w nocy Very Happy niesamowite wrażenia i emocje Wink
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Admin
Administrator


Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 1968
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam strony na ten temat:

Obszar warowny "Śląsk"
http://149.156.142.12/ows/

Ocalić od zapomnienia - Gliwice-Bojków fortyfikacje niemieckie
http://zapomniany.rybnik.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=94&Itemid=39
_________________
Marek Ostrowski
Autor strony / Administrator Forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
TOM



Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 149
Skąd: somewhere in time

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 10:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

secundo napisał:
TOM napisał:
Strażnice, ta od strony Pilchowic to niemiecka a ta od strony Kuźni - polska co widać też bo budownictwie
Na Machoczku też było przejście graniczne (Machoczek po niemieckiej stronie), a ja mieszkając po jednej stronie Kosmonautów jestem jakby w Rzeszy;-) To rzeczywiście niesamowite, że jeszcze 62 lata temu byłbym w Niemczech a do rodziny przechodziłbym przez granicę.
Schrony są niesamowite, mają grozę w sobie, ale po prawdzie w ogóle chyba nie brały udziału w walce, właściwie nie wiem, czy były obsadzone pełnymi załogami w latach II wojny światowej, więc w te naboje ostre znalezione na miejsu nie bardzo mi się chce wierzyć.

secundo: kiedy chodziłem do szkoły(koniec podstawówki lub początek LO) to zdarzył się na tych bunkrach tragiczny wypadek, kedy to grupka dzieci postanowiła wrzucić do ogniska coś co okazało się niewybuchem lub niewypałem(bo nie wiem co to dokładnie było).
Świadkiem tego nie byłem ale było głośno o tym wtedy, więc nie sądzę aby ktoś sobie plotę puścił.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Administrator


Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 1968
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 11:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TOM napisał:

kiedy chodziłem do szkoły(koniec podstawówki lub początek LO) to zdarzył się na tych bunkrach tragiczny wypadek, kedy to grupka dzieci postanowiła wrzucić do ogniska coś co okazało się niewybuchem lub niewypałem(bo nie wiem co to dokładnie było).
Świadkiem tego nie byłem ale było głośno o tym wtedy, więc nie sądzę aby ktoś sobie plotę puścił.


Potwierdzam. Musiało to być info ogólnodostępne i głośne skoro to zapamiętałem (a ładnych lat temu to było).
_________________
Marek Ostrowski
Autor strony / Administrator Forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
jacekgliwice



Dołączył: 23 Maj 2007
Posty: 233
Skąd: knurów / zabrze

PostWysłany: Sob Maj 26, 2007 6:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

yeti napisał:
Idąc dalej, to kilka (conajmniej 3) jest w Rudzie Śląskiej, nie mówiąc o Mikołowie i jego okolicach. Następny temat, to kalsyczny "grzybek" w Zabrzu przy wjeździe do Kopalni-Muzeu Guido (o ile się nie mylę). Jeśli dam radę to jutro zrobię fotke.
Pozdrawiam Wszytkich


tak, ale to są już schrony polskie - część OWŚ
polecam najlepszą stronę na ich temat:

http://www.fortyfikacja.pl/index.php?a=po

polecam także stronę Stowaryszenia ktore odremontowalo 3 polskie schrony - Dobieszowice, Chorzów i Wyry

http://www.profort.org.pl/menu.htm

mam przyjemnosc byc jego członkiem



fortyfikacje niemieckie na Grn Slasku są dosc słabo opracowane w sieci.
tutaj conieco:

http://149.156.142.12/ows/fort.niem/fortyfikacje%20niemieckie.htm


ciekawostką z pewnoscią jest odcinek PG w Zabrzu-Zaborzu. Znajdują się tam w chwili obecnej już tylko 3 schrony (pozostale wysadzone lub zasypywane hałdą). jeden ocalaly jako jedyny zawiera 2 kopuły pancerne ( na dodatek czeskie - "zwiniętę" przez Niemców z czeskiej linii umocnien z okolic Nachodu). Drugi ocalaly schron z kopułą pancerną jest w Zbroslawicach. Pozostalych nie zdażyli zamontować.
_________________
pasja życia - kompleks RIESE

http://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 1 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka