Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ZTS Krywałd Erg
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Admin
Administrator


Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 1968
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2007 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziennik Zachodni
21.09.2007 r.

http://gliwice.naszemiasto.pl/wydarzenia/771779.html

Pozostałości po Ergu wciąż są kłopotliwym spadkiem

Mieszkańcy Krywałdu obawiają się, że może dojść do tragedii. W miejscu, gdzie niegdyś wytwarzano trotyl i dynamit teraz pozostała otwarta przestrzeń z czterema zniszczonymi bunkrami. Są to pozostałości po Zakładach Tworzyw Sztucznych "Krywałd - Erg".

- Teren jest niezabezpieczony. Może tam wejść każdy. Dawniej, kiedy zakład tętnił życiem, otoczony był podwójnym ogrodzeniem. Dodatkowo patrolowali go strażnicy. Prócz pracowników nikt nie miał prawa wstępu - mówi Karina Zawadzka, mieszkająca przy ulicy Bojowej, niedaleko bunkrów.

Po likwidacji zakładu nastąpiło przekazanie przez Syndyka Masy Upadłościowej ZTS "Krywałd - Erg" gminie Knurów. - Obiekty i tereny, które nie wymagały dużych nakładów finansowych, by stać się atrakcyjnym kąskiem dla prywatnych inwestorów, natychmiast sprzedano. Z "niewygodnymi" pozostałościami poradzono sobie inaczej - zrzeczono się ich na rzecz gminy - wyjaśnia Mariusz Aleksiej, naczelnik Wydziału Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa w Knurowie.

Ówczesnemu Prezydentowi Misata przekazano zakładowe pamiątki. Mieszkańcom pozostał obraz nędzy i rozpaczy oraz strach.

- Bunkry znajdują się w lesie, kilkaset metrów za naszymi domami. Po zamknięciu zakładu złomiarze rozkradli dosłownie wszystko, łącznie z latarniami. Późnym wieczorem do bunkrów zaczyna schodzić się młodzież. Urządzają libacje alkoholowe, krzyczą, człowiek nie wie czy komuś dzieje się tam krzywda, a jeśli nawet, to nikt nie pójdzie z pomocą do ciemnego lasu - opisuje Zawadzka.

Problem jest i to nie mały. Im więcej osób będzie przebywać na byłych terenach wojskowych, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś znajdzie w końcu niebezpieczne materiały wybuchowe, tak jak się to stało pięć lat temu, w innej części likwidowanych ZTS Erg w Knurowie. Dzieci odkryły wtedy 150 kilogramów materiałów wybuchowych. - Możemy mieć tylko nadzieję, że na terenie "naszych" bunkrów młodzież nic nie znajdzie. Mogłoby dojść do tragedii. Zdajemy sobie sprawę, że rozminowanie terenu to duży koszt, ale tu chodzi o nasze bezpieczeństwo - dodaje Zawadzka.

Ustronnie położone bunkry postanowił wykorzystać ktoś jeszcze. Od kilku tygodni w zaroślach znajduje się nielegalne składowisko eternitu. Sprawą zajęła się knurowska straż miejska.

Jak się okazało teren, o którym mowa, zlokalizowany po prawej stronie ulicy Stawowej, nie jest jednak własnością gminy Knurów.

- Była próba zrzeczenia się terenu na rzecz gminy, jednak wyraziliśmy natychmiastowy sprzeciw. Sąd postanowił uznać nasze racje, jako że nie dysponujemy dostatecznymi środkami, a też nikt nie przychodzi nam z pomocą. Nie ma co się oszukiwać. Takie tereny to tak zwane kukułcze jaja. Właścicielem tego konkretnego stał się obecnie Skarb Państwa Starostwo Powiatowe - informuje Aleksiej.

- Sąd Najwyższy rozwiał wątpliwości i z początkiem bieżącego roku włączył nieruchomość do zasobów Skarbu Państwa, którymi gospodaruje starosta. Niestety, w obliczu braku możliwości utrzymania terenu podjęto decyzję o jego sprzedaży. Do przetargu może dojść w pierwszej połowie przyszłego roku - informuje Marcin Stronczek, członek Zarządu Powiatu Gliwickiego.

Dagmara Grzybowska - Dziennik Zachodni

_________________
Marek Ostrowski
Autor strony / Administrator Forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
marecki



Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 1

PostWysłany: Sob Wrz 22, 2007 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie. W którym miejscu znajdują się bunkry wymienione w tekście powyżej?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
łazik



Dołączył: 12 Paź 2010
Posty: 5

PostWysłany: Wto Paź 12, 2010 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam wszystkich.Posiadam książkę z 1895 w języku niemieckim,jest tam wiele informacji i kilka fotografii fabryki prochów .Jak chcecie to je wam tu powrzucam.Ja nie jestem zorientowany w waszym terenie bo mieszkam w Złotym Stoku gdzie były też oddziały fabryki.poz Wave
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marok



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 826

PostWysłany: Wto Paź 12, 2010 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

łazik to wrzucaj a nie pytaj,wielkie dzieki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
łazik



Dołączył: 12 Paź 2010
Posty: 5

PostWysłany: Wto Paź 12, 2010 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiedz mi tylko czy to wasz obiekt,bo jak tak to jestem na dobrej stronie.Przypominam ze to koniec 19w .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sirastra



Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 59

PostWysłany: Wto Paź 12, 2010 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cudo!!! to nasz obiekt, proszę o więcej Smile
mam nadzieję, że po renowacji będzie wyglądać tak jak na tym zdjęciu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
łazik



Dołączył: 12 Paź 2010
Posty: 5

PostWysłany: Wto Paź 12, 2010 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To świetnie bo pewien nie byłem. Z Niemieckiego tylko nifer stein.,czy jakoś tak.Dobrze ,że jest internet bo dowiedziałem się co to Kriewald.Chwile to potrwa, teraz muszę wszystko z tej knigi wam powyciągać.Ale warto bo są ładne stare zdjęcia.pozdrawiam. Wave
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marok



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 826

PostWysłany: Wto Paź 12, 2010 7:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


Już zrobiłem małą metamorfoze.Wykorzystałem zdjecie Admina (mam nadzieję że mi wybaczy Mr. Green )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
łazik



Dołączył: 12 Paź 2010
Posty: 5

PostWysłany: Wto Paź 12, 2010 7:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Książka została wydana w 1895r na dwusetną rocznicę fabryki prochów w Mąkolnie,woj Dolny Śląsk.Wydał ją Wilhelm Guttler , kapliczkę wybudowała Paulina Guttler.Guttlerzy to słynni przemysłowcy.Pozostałością po nich w naszym rejonie jest słynna kopalnia złota Złoty Stok.Ja wam niestety nie pomogę w interpretacji fotografii .









pozdrowienia ze złotego stoku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
łazik



Dołączył: 12 Paź 2010
Posty: 5

PostWysłany: Sro Paź 13, 2010 12:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powyższe zdjęcia przedstawiają wasze tereny,są bardzo stare,ale coś wam może zaświta co to za miejsca.Skoro kapliczka jest wam znana,to i reszta też nie jest obca.poz Wave
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sirastra



Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 59

PostWysłany: Sro Paź 13, 2010 8:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki! rewelacyjne są te zdjęcia!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szakal288



Dołączył: 16 Mar 2011
Posty: 36

PostWysłany: Pią Cze 17, 2011 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeśli ktoś chce zdj z dyrekcji ergu to zapraszam na PW
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
przyrodnik



Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 364
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Cze 17, 2011 1:58 pm    Temat postu: Bez obaw. Odpowiedz z cytatem

Te bunkry to pozostałości po pracujących tam powlekarkach [produkcja Lontu Detonacyjnego] stosowany tam pędryt jest bardzo niebezpieczny ale świeży. Utylizacja resztek i niesortu odbywała się na spalenisku na Jagielni. Teren na byłej Lontowni jest czysty. A co do wadliwej serii bomb lotniczych to są one zakopane na innej części tej co obecnie jest pod zwałami kamienia pokopalnianego i pod zalewiskiem [zostało to dla potomnych za X lat].
_________________
Uczmy żyć w zgodzie z naturą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
epcio



Dołączył: 06 Lis 2007
Posty: 143
Skąd: KNUROW

PostWysłany: Sro Sty 08, 2014 6:01 pm    Temat postu: budynek Odpowiedz z cytatem

a w rogu po lewej bunkier których bylo kilka na zakladzie Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
przyrodnik



Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 364
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Sty 08, 2014 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po umyciu zmieceniu słodów jeszcze miały chwila by pogodać tyżą mogą duż powiedzieć do Oma i Starzik pogodali o tych Istnych co by teraz tak kcieli być tymi Łonymi na gminie.
_________________
Uczmy żyć w zgodzie z naturą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka