Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Matura z j.polskiego 2008 - drobne pytanko

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
siwy

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 5:30 pm    Temat postu: Matura z j.polskiego 2008 - drobne pytanko Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich , mam takie pytanko(głównie do polonistów/ek)...wybrałem następujący temat na prace pisemną z j.polskiego "Na wybranych przykładach bohaterów literackich różnych epok przedstaw motyw miłości jako siły budującej lub niszczącej". Pytanie brzmi: mam oprzeć się tylko na sile niszczącej albo budującej, czy moge też pisać o tym i o tym...?aaa no i jakie proponujecie książki do tego tematu?Smile z góry dziękuje za wszelkie wskazówki !! pozdrawiam
Reklamiarz

Wysłany:     Temat postu: Reklama Google

Powrót do góry
Urbi

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja bym podszedl przekrojowo do tematu i przerobil obie te kwestie. a lektury? masa... Cierpienia mlodego Wertera np.... w romantyzmie troche tego bylo.

a budujaca? hmmm moze cos z Sienkiewicza- milosc Skrzetuskiego do Heleny...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wilq

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... Mi się wydaje, że powinno się wybrać obydwie formy miłości. Do niszczącej można by wybrać np. Ciepienia Młodego Wertera (miłość prowadząca do śmierci), Dziady IV cz. (Gustaw), Lalkę (miłość nieszczęśliwa, niespełniona), Chłopów (miłość fatalna),
Co do miłości budującej można wybrać np. Pana Tadeusza (m. spełniona), Nad Niemnem, Małego Księcia.
Powrót do góry
Urbi

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a moze jako jedna z form milosci budujacej dac milosc do ojczyzny? i jakis utwor z czasow II WS. zaskoczylbys czyms komisje...
Powrót do góry
madab

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 7:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O wiele ciekawsze będzie przedstawienie miłości jako siły niszczącej i budującej zarazem (dobrze jest pokazać to zagadnienie na zasadzie opozycji, kontrastu). Jeśli chodzi o materiał literacki do tematu, to nie ma z nim problemu. Znajdziesz coś na pewno w "Leksykonie wątków miłosnych" W. Kopalińskiego oraz w każdym słowniku motywów literackich pod hasłem miłość. W literaturze znajdziesz jednak więcej przykładów utworów przedstawiających miłość jako siłę destrukcyjną. Smile
Powrót do góry
Ascet

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 8:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie matura lecz chec szczera zrobi z Ciebie oficera Smile Thumbsup

PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ludzie, a co z czytaniem ze zrozumieniem? Pisze wyraźnie "niszczącej lub budującej" Dla mnie to oczywiste to lub to, a nie jedno i drugie:)
Urbi

PostWysłany: Pią Lis 02, 2007 12:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z logicznego punktu widzenia ta interpretacja tez jest prawidlowa. wg Ciebie implikacja a wg nas koniunkcja Smile, jesli np ja mialem temat "przedstaw problem holocaustu na bazie wybranych fragmentow literackich i filmowych" to nie musialem koniecznie opierac sie na filmie. to sa polonisci, oni nie beda sie tak czepiac o precyzje...

no ale dla pewnosci warto spytac.

poza tym widac, pewnie nie zdawalas nowej matury. tutaj bardzo przydaja sie kontrasty, pokazanie danego problemu w opozycji do innej kwestii, ujmowanie tematu przekrojowo. czyli np mozna zajac sie aspektem budujacym i pokazac jakis przyklad na sile niszczaca. wg mnie jesli ujmie sie tylko jedna strone medalu to mozna zostac posadzonym o nie wyczerpanie tematu.
Powrót do góry
lukas2401
Moderator

PostWysłany: Pią Lis 02, 2007 12:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Urbi zauważ, ze Ty miałeś "I" a tu jest "LUB" Smile
Choć moim zdaniem polonista może się zgodzić na siłę budującą i niszczącą Wink
Idź na konsultacje, zapytaj się i problem z głowy Very Happy Po co mieć potem problem, że nie zrozumiało się tematu ?

PostWysłany: Pią Lis 02, 2007 12:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej ja mam taka gazeta co kiedyś wydawali 24 motywy literackie do matury starej to było co pisałem kilka lat temu.
Tam to jest : Motyw miłości w literaturze.
Zainteresowany??? Oddam bo mi juz niepotrzebna zresztą wkrótce po mnie nową maturę wprowadzili i gazeta juz sie nie pojawiała!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Urbi

PostWysłany: Pią Lis 02, 2007 1:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Luki wlasnie to chcialem Ci pokazac. nie zawsze jak jest napisane to 3ba to odnosic bezposrednio do zdan logicznych. u mnie byla koniunkcja ("i") wiec jesli jedno zdanie jest falszywe (czyli film) to cale zdanie jest falszywe. tutaj jest alternatywa wiec jak chociaz jedno jest prawdziwe to cale zdanie jest prawdziwe. ale nic nie stoi na przeszkodzie zeby oba mialy wartosc 1 Smile. to jest prosta logika panie Smile
Powrót do góry
siwy

PostWysłany: Pią Lis 02, 2007 5:01 pm    Temat postu: dzieki wielkie :) Odpowiedz z cytatem

dzieki za pomoc Smile zrobie tak jak radzicie,udam się na konsultacje,bo wiadomo jak to czasami jest z naszymi nauczycielami...czasami "i" i "lub" może zaważyć na zdanej maturze Smile hehe pozdrawiam ...aaa rybko dzieki,ale nie potrzebuje pracy!
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: